5 tipikus ergonómiai baki első otthonunk berendezése során
A lakberendezés, az enteriőr megtervezése nem csupán a falszín kiválasztását és a hozzá passzoló bútorok, kiegészítők kiválasztását jelenti! Amikor a helyiségeket meghatározzuk és kialakítjuk, nagyon sok funkcionális és ergonómiai szabálynak meg kell felelnünk. Ha ezekre nincsen rálátásunk, érdemes inkább szakemberhez fordulnunk, hogy ne kövessük el az alábbi, tipikus hibákat, melyekbe laikus lakberendezők, otthontervezők szoktak beleesni, óhatatlanul…
Számos enteriőr magazint, lakberendezési kisokost, cikket, fotót végignéztünk már, és pontosan tudjuk a legújabb trendeket. Szeretnénk mi is álomszép, modern betonhatású falakat, matt fekete konyhabútort, drámai sötét falakat a világos bútorunk mögötti háttérnek. Gondolkodunk álmennyezetben és LED-világításban, fahatású vagy 3D-hatású csempében, tágas sarokkádban, vagy olyan méretes beépített szekrényekben, amelyekben végre minden elfér…
Ha az otthonunk, és annak funkcionális egységei ergonómiailag is jól kialakított, kellemes, szellős, kényelmes helyiségek, akkor ez is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy jobb legyen a közérzetünk, kevesebbet idegeskedjünk, és több energiánk legyen a mindennapokra.
Mivel minden lakás egyedi, és az ergonómia is egy komoly tudomány, ezért egyetlen cikkben ne fogjuk tudni megmutatni a helyes lakberendezés minden fontos trükkjét, azonban a legtipikusabb hibákat sorra vesszük most…
1. A kapkodás ára – azaz, a tervezés hiánya
Érdemes megtervezni, megterveztetni leendő otthonunkat 3D-ben. Különösen a konyha és a fürdőszoba ahol nagyon meg tud látszani a tervezés hiánya, ahogyan az is, ha későn kezdjük el megtervezni a burkolatok, a berendezés szín – illetve formavilágát, későn rendeljük meg az anyagokat. Ilyenkor már előfordulhat, hogy nincsen raktáron az amit elképzeltünk, s már csak a készleten lévő csempéből, járólapból tudunk választani, vagy a kád mérete lesz túl nagy, esetleg a mosdó alatti szekrény ajtaja pont az ellenkező irányba nyílik, mint ahogy nekünk kézre esne – de már idő vagy szakember hiányában nincs lehetőség az utólagos változtatásra. Ha nem terveztetünk, előfordulhat olyan is, hogy kevés anyagot rendelünk, és mire jön a burkoló, már csak addigra derül ki, hogy e lett számolva a mennyiség…
2. Nincs meghatározott koncepciónk
Nagyon fontos – tervezzük bármely helyiségét is az otthonunknak éppen – hogy legyen egy vezérfonal, amit követünk a tervezésnél. Legyünk tudatosak, ne vesszünk el a sok információ, inspiráló látvány, vagy a lakberendezési áruházak sokszínű és megannyi különböző stílusú kínálata között. Ezzel egyrészt elmehet az értékes időnk, és persze a pénzünk is, ha feleslegesen összevásárolunk megannyi, össze nem illő tárgyat, kisbútort, lakáskiegészítőt.
3. Nem gondoljuk végig a berendezési tárgyak térmódosító hatását
Gyakorta esünk bele abba a hibába, hogy beleszeretünk egy bizonyos bútordarabba, szőnyegbe, tapétába – és megvesszük. De nem gondoljuk át a minta, vagy rosszabb esetben a bútor méreteit a lakáshoz képest. Ilyenkor előfordulhat, hogy vagy egészen apró lesz és jelentéktelen, elvész a térben – de sajnos gyakoribb szokott lenni a másik véglet: a bútor túlságosan dromedár lesz nálunk, és teljesen elnyomja a teret. Ezek egyébként olyan problémák, melyek nem csak a bútort illetve a lakást érintik, de bennünket is. Nyilván mindenki észrevette, hogy ha templomban, vagy bíróságon ül egy nagy tárgyalóteremben, akkor minden olyan monumentális, gigantikus méretű. Ez pontosan azét van így, hogy mi kicsinek és jelentéktelennek érezzük magunkat. De ugye, a saját lakásunkban ne szeretnénk így érezni magunkat? Tehát, hiába fér el a hatalmas szekrény vagy kanapé, ha rosszul érezzük tőle magunkat a szobában.
A méret tehát méret nagyon is számít – gondoljuk végig az arányokat, és inkább mérjünk, fotózzunk, és menjünk vissza kétszer, háromszor, mint hogy belefussunk egy rossz választásba. Az impulzusvásárlásoktól pedig óvakodjunk!
4. Nem egészében látunk, nem egységében kezeljük a teret
Lakberendezési újságírók, bloggerek, belsőépítész szakemberek szerint igen gyakori hiba – különösen az első lakásainknál, hogy nem egységében nézzük a teret. Nem az összképet látjuk, így nem gondoljuk át sokszor azt, hogy az egyes helyiségekben lévő burkolatok és berendezési elemek színválasztás, anyaghasználat és felületképzés szempontjából hogyan illeszkedik egymáshoz. Érdemes pedig egy adott stílust – vagy ha szeretjük az eklektikát, akkor stílusmixet – egymással harmonizáló vagy kontrasztban álló színeket, formákat, jellegzetes textúrákat és egy azonos elemet, pl. egy bizonyos anyagot vagy egy tipikus kiegészítő színt végig vinni a lakás valamennyi helyiségén. Különösen fontos ez a nyitott terek esetében, vagy akkor is, ha nem zárjuk mindig az ajtókat, esetleg ajtó sincsen, és gondolatbeli, vagy áttetsző, üveg térelválasztókat alkalmazunk.
5. Kevés a fény és szűkös a szoba – a túlzsúfolt berendezés árnyoldalai
Leggyakoribb, hogy a mennyezeti lámpák, függesztékek, csillárok terén esünk túlzásba, de a bútorokat is hajlamosak vagyunk túlzottan összezsúfolni egy térben, hogy minden elférjen, amit mi elképzeltünk, a praktikum és az elégséges tárolás érdekében. Ám mivel a hazai lakások általában a kisebb térrel rendelkeznek, fokozottan érdemes ügyelnünk arra, hogy ne terheljük meg a tereket hatalmas monstrumokkal, és ne is zsúfoljuk tele bútorokkal. Ezért nagyon fontos, hogy tervezzünk előre, és próbáljunk meg szellős, kellemes tereket létrehozni.
Azokat a dolgokat amiket csak ritkábban veszünk elő, vagy emlékként őrzünk, nyugodtan helyet kaphatnak egy arra kialakított külön tárolóban, a könyvek, játékok is lehetnek dobozokban vagy zárt polcos szekrényekben, így a zsúfolt, szedett-vedett érzés kiküszöbölhető. A hatalmas szekrények ráadásul elveszik előlünk a fényt is, ezért, ha a szobában pl. csak egyetlen ablak van, érdemes annak közeléből is elhúzni a nagyobb bútorokat, szekrényeket. A sötét falakat is csak akkor szabad bevállalnunk, ha a szoba többi részéből sok napfényt kap a helyiség.
Ízléses, tágas, jól funkcionáló, kényelmes otthonra vágyik, ahol minden egyes helyiség, elrendezés kifejezetten az Önök igényeire és méreteire szabott, és minden családtag jól érzi magát benne? Ergonomikus, jól szervezett, egyedi megoldásokéért forduljon hozzánk: a Yellow Group csapata Önnel együtt tervezi, majd valósítja meg új elképzelt otthonát – az első tollvonástól az utolsó csavarig, mindent Ránk bízhat!