Tetőtér beépítés kreatívan – IV. rész: Gyerekszoba a tetőtérben
Kreatív beépítési és berendezési ötletek a kicsikre szabva
Amikor családi házat tervezünk, avagy újratervezünk, mindig felmerül a nagy kérdés: Mi legyen a tetőtérben? Hálószoba, fürdő, otthoni dolgozó vagy gyerekszoba? Mindegyikre számtalan remek ötletünk, egyedi beépítési lehetőségünk van! Ezúttal a tetőtéri gyerekszobák világába tekintünk be egy kicsit…
A tetőtéri lakások, vagy a családi ház tetőtere számtalan kiváló lehetőséget rejt, és mindig egy izgalmas és kreatív kihívás. Hiszen mindig van néhány ferde falsík, és kihasználatlan zug, ahol szükség van némi fantáziára, és a praktikus gondolkodásunkra is a berendezés megtervezése, kialakítása során.
A tetőtér megfelelő hőszigetelése elsődleges fontosságú: ügyeljünk rá már az elején, hogy legyen itt elegendő páraelvezetés, illetve légrés is a szigetelő rendszerekben. Ez nyáron a hűvöset, télen pedig a meleget tartja majd bent a helyiségben. Fontos még a tökéletes hangszigetelés is: ez magába foglalja a födém szigetelését, illetve a padló alatti lépés-szigetelés úgyszintén.
Ezt követheti a megfelelő burkolás: laminált, vinyl, vagy parafa padló ideális lehet – a lényeg hogy csöndes, ergonomikus azaz kellően puha legyen a járófelület, ám – mint minden gyerekszoba esetében – fontos a strapabíró felület, és a könnyű tisztíthatóság.
A szigetelés, majd a burkolás után jöhet a berendezés, ami tetőtérben mindig ad majd nekünk néhány kihívást…
Mutatjuk, mire érdemes ügyelnünk?
1. A térdfalak magassága határozza meg a bútorozási lehetőségeinket!
A tetőterek sajátos adottsága, hogy az esetek nagy részében térdfalat hagynak az építés során. A padló és a tetősík közötti falakat nevezzük így, és ezek különböző magasak lehetnek. Magasságuk pedig eldöntheti az adott szoba, helyiség bútorozási lehetőségeit. Ha alacsony a térdfal (20-90 cm) akkor már jól tudjuk polcozni, különböző tárolókkal beépíteni. Ha ennél magasabb, és a tető síkja sem túlzottan lapos, akkor már ágyat, esetleg íróasztalt is neki tudunk támasztani. Ágy esetén a jópofa, sátras-kuckós elrendezés a gyerekeknek is tetszik majd, a fölöttük lévő falsíkot pedig nagyon jól lehet majd dekorálni.
2. Érdemes kihasználnunk a gerendákat is: számtalan kreatív lehetőséget rejtenek…
A kiálló gerendák rengeteg kreatív lehetőséget adnak a berendezéshez és a dekoráláshoz! Engedhetünk itt a színek játékának: egy világos tónusú fal sötét gerendákkal jól mutat a szülői hálóban, gyerekszobában pedig a pasztell színek ragyogó erejét vethetjük latba a gerendák díszítéséhez, melyekre akár mintákat is festhetünk, vagy dekorálhatjuk fénylabdákkal, füzérekkel, fotókkal, bármilyen kedves dologgal.
A dekorációs funkción túl a hétköznapokat is játékosabbá tehetjük, ha a magasabban elhelyezkedő, strapabíróbb gerendákra hintát függesztünk. Az alacsonyabb gerendák pedig polcnak, vagy polc alátámasztásnak is használhatók.
3. Fogópárok és a légtér? Érdemes felfelé is terjeszkedni
Ez alatt nem csak a minél magasabb beépített szekrényekre gondolunk, ami persze nagyon praktikus a ritkán használt holmik, vagy az eltett játékok, ruhák tárolására – de ha a fogópárok feletti légteret bővítjük, akkor a térérzet még kellemesebbé tehető. Arról nem is beszélve, hogy ide fel tudunk lóghatni egy lengőhintát, box zsákot, fagy függőágyat is a gyerekeknek, amit imádni fognak majd. Hiszen a magasban lenni mindig jó érzés, ad egyfajta biztonságérzetet, hiszen így az egész teret be lehet látni. A magasban kialakított kis “kuckó” alatt pedig még rengeteg szabad tér marad a padlón, szőnyegen is a játékra.
4. Bútorozzunk helytakarékosan, és gondoljunk az optikai tágasságra is!
A létrán való közlekedés (például az emeletes ágy felső szintjére) a gyerekeknek egyáltalán nem megerőltető, de ma már nagyon ötletes, lépcsős emeletes ágyakat is kapni, ahol a lépcsők alatt, azok belsejében számos tároló felület került kialakításra a könyvek, játékok, tornafelszerelés, vagy a téli pulóverek számára.
Ha tükrös szekrényt tervezünk, vagy a készen vett, ágy-szekrény bútorkombináció legnagyobb ajtajára tükröt vágatunk, azzal a teret optikailag is tágasabbá, fényesebbé tehetjük., ahogy a fehérre festett falak, bútorok is sokat segítenek a világosabb térérzet elérésében.
Az íróasztalt érdemes ablak elé helyezni, ha tudjuk, azonban ha a tanuló háta mögött helyezkedik el az ajtó, akkor az úgy nem ad elég “védettség”-érzést. Fontos, hogy úgy helyezzük el az íróasztalt, hogy a csemete teljesen belássa a körülötte lévő teret és elegendő természetes fényt is kapjon.
5. Színek, világítás, dekoráció? A tetőtéri gyerekszoba bájos, kuckós hangulatának elengedhetetlen elemei
Érdemes játszanunk a színekkel, és a világítás kérdésével is, ha igazán hangulatos gyerekkuckót szeretnénk! Ötletes megoldás például a kicsik részére, ha a tetőtér két felét különböző színűre festjük, tapétázzuk. Ha két csemete osztozik a szobán, akkor ez ragyogó megoldás lesz majd arra, hogy a mindenki a sajátjának érezze majd a szobát, az adott térfelet, és az összkép is látványosabb lesz.
Ha kuckósabb, barátságos hangulatot szeretnénk, akkor a sötétbarna padló és a sok puha, meleg hatású textil segíthet ennek elérésében.
Egy narancs árnyalatú ágyneművel fokozhatjuk az ablakokokon át beszűrődő természetes napfény melegségét.
Szeretnéd a lehető legtöbbet kihozni a tetőtéri otthonod tereiből, vagy bármely más típusú ház, lakás élettereit szeretnéd a lehető legjobban kihasználni? ,Ha szeretnéd nem csupán esztétikusabbnak – de tágasabbnak, szellősebbnek és jobban “rátok szabottnak” érezni otthonodat – akkor fordulj hozzánk bizalommal: A Yellow Group kreatív csapatára a teljes belsőépítészeti tervezés mellett a kivitelezést, az egyedi bútorozást, a praktikus, személyre szabott megoldásokat, és az enteriőr teljes harmóniáját, rábízhatod!