Kislakások, nagy ötletek – I. rész
Egy kilakásból kihozni a maximumot, nem lehetetlen, csak néhány ügyes trükk kell hozzá – hogy akár optikailag, akár valósan megnövelhessük a térérzetet. A belsőépítészet és a lakberendezés iránt érdeklődők egyik nagy kihívása ez, hogy a kislakások, az egészen aprócska enteriőrök hogyan válhatnak kényelmesebbé, élhetőbbé, és szellősebbé? Most ehhez mutatunk pár trükköt…
Az aprócska helyiségek, a zsúfoltság és a tárgyak kezelhetetlen sokasága jut eszébe legtöbbünknek, ha a garzonlakásokra gondol. Pedig ennek korántsem kell így lennie! Hiszen okos tervezéssel, a bútorok megfelelő kiválasztásával és elrendezésével sokat tehetünk a mindennapok kényelméért egy kislakásban is. Ha tudatosan és jól használjuk a különböző színeket, árnyalatokat, és anyagtársításokat is, akkor még a legcsekélyebb alapterület ellenére is ergonomikus, és kellemes otthont teremthetünk.
1. Galéria
A nagy belmagasságú, többnyire városi, régebben épült lakóházakban van lehetőségünk galériát kialakítani, ahol a mennyezettől függően akár kétszintes otthont is kialakíthatunk. 4 méteres magasság esetén pedig már nem csak a galéria jöhet szóba, hanem olyan egyéb megoldások is, mint amikor a fürdő vagy a konyha fölött kerül kialakításra a hálószoba. Egy galériaágy azonban már elfér egy 3,2 méter magas lakótérben is.
2. Dobogó vagy szinteltoltás
Egy dobogóval szintén nagyon sok értékes helyet nyerhetünk – mivel egymás fölé tudunk helyezni gyakorlatilag két különböző funkciót. A szintek eltolása ráadásul optikailag is növeli a teret. Dobogóra többnyire az ágyat szokták építeni, fölé pedig vagy egy ülőgarnitúra, vagy egy kisebb konyha szokott helyet kapni, esetleg egy olvasósarok. A dobogó alól mobilisan kigördíthető ággyal sok helyet tudunk megspórolni, de azzal is, ha egy dobogóra épített fekvőhely alá nagy tároló fiókokat helyezünk el.
3. Világos színes, natúr anyaghasználat
Minél kisebb az enteriőr, az adott helyiség belső terei, annál több fehér, fényes és világos felületet célszerű alkalmaznunk, mert ezekkel frissebb, tágasabb, szellősebb látványt érhetünk el. A fehér szín nagy felületen való alkalmazásától azonban lesz egyfajta túlzottan steril érzetünk – amit a meleg, természetes textúrák, felületek, mint a fa, a bambusz, a nád vagy a gyékény anyagai és színei remekül ellensúlyoznak.
4. Flexibilis bútorok
Ahhoz, hogy maximálisan ki tudjuk használni a rendelkezésünkre álló teret, érdemes beszereznünk átalakítható bútorokat. A gyerekszobába kerülhet például egy fali szerkezetből lenyitható emeletes ágy, sőt akár emeletes ággyá alakítható kanapé is jó megoldás.
A könyvespolc vagy a szekrény és elláthat két funkciót – a tárolás mellett tárelválasztóként is kiválóan működhet. Vagy akár egy ilyen, mindkét oldaláról pakolható, kinyitható asztal is szuper megoldás, hiszen egyetlen bútorelemmel két külön helyiséget, két külön funkciót is kiválthatunk.
5. Az egyedi adottságok kihasználása
Az oszlopok remek térelválasztóként vagy akár egy beépített bútor alapjaként is tudnak működni, de szép dekorációs lehetőségeket is megláthatunk bennünk például egy, a többitől eltérő kővel vagy fával való burkolással. A stangok, kémények, pillérek körüli falfülkéket szintén beépíthetjük, és ha elég mélyek, akár könyvespolcként is használhatjuk őket. Az ablakbeugróban is kialakíthatunk egy hangulatos kis kuckót magunknak – ami lehet pihenő-olvasósarok, de akár egy kellemes, nyugodt tanuló – vagy munka állomásként is működhet.
Szeretnél Te is tágasabb tereket a kislakásban? Vagy úgy érzed, nem tudod egyedül praktikusan és szépen berendezni? Vagy egyszerűen csak nincs időd, lehetőséged utána járni a dolgoknak? Akkor bízd profikra, fordulj hozzánk bizalommal:
A Yellow Group kreatív, lendületes csapatára nem csak a belsőépítészeti tervezés, és a komplett kivitelezés terén számíthatsz, hanem az anyagok, a színek összehangolásában, otthonod újra „stylingolásában” is segítünk, ha szeretnéd!