
Hogyan rendezzük be a szokatlan adottságú, különleges alaprajzzal rendelkező tereket? – I. rész
Olykor a szabályos négyzet vagy téglalap alaprajz helyett bizony előfordul, hogy egy-egy lakás vagy csak annak egy bizonyos helyisége egészen szokatlan alaprajzot kapott az építészektől. Gondolunk itt többek között a tetőtéri helyiségek ferde falaira, csapott alaprajzaira gondoltunk, de akár az olyan egyedi esetekre is, hogy mit kezdhetünk vajon egy L-alakú, vagy egy háromszög, esetleg trapéz alakú szobával, élettérrel?
Hogyan lehet a legtöbbet kihozni egy kellemetlen, de legalábbis szokatlan alakú szobából, belső térből? Szerencsére számtalan kreatív ötlet és megoldás létezik, cikkünk csupán néhány ötletet mutat most meg Nektek, ha esetleg hasonló problémával álltok szembe új otthonotok berendezésekor, akkor hogyan hozhatjátok ki a legtöbbet ezekből a furcsa alaprajzú helyiségekből…
Legyen az a szoba tehát L-alakú, háromszög alakú, keskeny, szűk, vagy tetőtéri – minden elrendezési probléma megoldható!

Fotó: HowDens
1. L-alakú szobák, terek
Az L-alakú belső terek akár még kifejezetten jól is jöhetnek, ha szeretnénk például a nappaliban több funkciót, a gyerekszobában alvó – és játszósarkot, vagy a konyhában főző – és étkező teret kialakítani.
Van, aki tudatosan törekszik az L-forma kialakítására éppen a fenti okokból: létrehozhatunk például L-alakú helyiségeket – és ez által két egyben, de mégis külön lévő funkciót – a különböző színű, textúrájú padlólapok, vagy szőnyegek segítségével, de egy L-alakú kanapé vagy gardrób is remekül le tud választani egymástól funkciókat.

Fotó: Schutterstock
Azt persze ne feledjünk, hogy nem fogunk mindent látni egy L alakú szoba minden sarkából, ezért érdemes ennek megfelelően tervezni. Például ne helyezzük a kanapét az egyik végébe, a TV-t a másikba, és ügyeljünk arra is, hogy a sarkok hogyan nem zavarják a többfunkciós terek látóterét.
Ugyanúgy használhatunk terjedelmes bútorokat, ha van elég helyünk – de ez esetben húzzuk el őket a falaktól, és használjuk őket az egyes térfunkciók elválasztására, ahelyett, hogy automatikusan alkalmaznánk a „falak mellé illesztés” szokványos megközelítését. Ha ez természetellenesnek tűnik a számunkra, akkor próbáljuk meg a kanapékat és a székeket egy fókuszpont, például dohányzóasztal köré rendezni.

Fotó: Dream Home Interiors
2. Ferde, csapott ereszek, tetőtéri helyiségek
A ferde lejtésű falak, tetőtéri helyiségek ugyan a bútorozhatóság és a tárolás szempontjából nem számítanak értékes élettérnek, azonban ezeket is nagyon könnyen az előnyünkre formálhatjuk. Egyrészt, egy tetőtéri lakáshoz jóval kedvezőbb áron hozzá juthatunk, és mégis elkülönült funkciókat, vagy egy remek kis háló-kuckót, könyves sarkot vagy dolgozót varázsolhatunk egy-egy ilyen térből.

Fotó: Designworks
Ha a hálószobánk van a tetőtérben – ami igen gyakori – akkor, ha az ágyunk foglalja el az egyetlen normál falat, akkor mindenképpen építtessünk fölé és köré szekrényeket, illetve használjuk az alatta lévő helyet is tárolásra, pl. az ágy alá tervezett fiókokkal, tárolókkal.
Azért persze, ha az ablak és a hely is megengedi, célszerűbb az ágyat, vagy a dolgozósarkot tenni a ferde fal alá – ahol egyébként sem állva, hanem ülve illetve fekve használjuk a térfunkciót.

Fotó: akgultemizlik.com
Ha a mennyezet magas, fontoljuk meg a félemelet hozzáadását. Feltétlenül ellenőrizze, hogy az így kapott hely hasznos területnek számít-e, viszont nem kell túl nagynak lennie ahhoz, hogy elférjen egy kis könyvtár, dolgozószoba vagy egyszemélyes heverő – ami ideális lehet például gyermek – vagy vendégszobának. Világos festéssel, burkolással, fényvisszaverő tapétával, tükrökkel nyissuk ki a teret optikailag is.

Fotó: Ravak
A fürdő esetében például a mosdókagyló vagy a WC is kerülhet a ferde fal alá, de ha még kényelmesen fel tudunk állni, akkor egy épített, egyedi zuhanykabin, vagy szauna-tér is helyet kaphat itt.

Fotó: Lakberinfo
3. Szűkös szobák
Ebben az esetben különösen igaz az a mondás, hogy „az illúzió a legjobb barátunk”.
Helyezzük a legrövidebb fal mellé az ágyat, vagy azt a bútort, amely vonzza a tekintetet, és elvonja a figyelmet a tér szűkösségéről.
A tégla vagy betonmintás tapéta ugyan most nagyon divatos, de lehet, hogy az egyszerűbb mintájú, letisztult, világos falszínekkel ez esetben jobban járunk.
Érdemes világos, semleges árnyalatokat alkalmaznunk fényes, tágas térérzetért, és ha szeretjük, akkor tükröket is alkalmazhatunk a helyiségben.

Fotó: Femina
A vízszintes csíkokat, sávok alkalmazása is jó ötlet, mert elhiteti a szemünkkel, hogy a tér hosszabb és szélesebb, mint valójában.
Dekoráljuk a szobát keretbe helyezett faliképekkel, tükrökkel, használjunk világos, a padló árnyalatával megegyező színeket a bútorokon, ágytakarón. A mennyezetről belógó, függő lámpatesttel adjunk karakteres megvilágítást a kis szobánknak. Ahol csak tudunk, engedjünk be minél több természetes fényt, pakoljunk el az ablakok elől, és a sötét, nehéz, illetve a mintás függönyöket is kerüljük. Lehetőség szerint minimalizáljuk a bútorokat és kerüljük a káoszt, a rendetlenséget.

Fotó: Schutterstock
Szeretnéd Te is átültetni ezeket a hasznos tippeket, trendeket mindennapjaidba? Vagy attól tartasz, a Te élettered olyan egyedi és különös, hogy már inkább szakemberi igényel?
Akkor fordulj hozzánk bizalommal:
A Yellow Group kreatív csapata segít megtalálni minden térhez, minden igényhez a legoptimálisabb berendezést, ötleteket, színeket!