
5 kortárs tipp, hogyan legyen stílusos és otthonos a modern nappali
Nappalink berendezése és stílusának kialakítása rengeteg mindentől függ. Házunk, vagy a lakás kora, jellege, mérete, alaprajza, fekvése, fényviszonyai – s benne a nappali elhelyezkedése és a többi helyiséggel való kapcsolata, az általunk képviselt stílus, színvilág, és persze a benne élők személyes igényeik, preferenciái. Egy dolog azonban minden esetben igaz: a stílusos nappali – legyen bármilyen modern is – sohasem rideg, hanem hívogató, meleg, barátságos. Még akkor is, ha a modern, minimál enteriőr vagy egy indusztriális loft hangulat a cél.
Ahhoz, hogy nappalink otthonos és élhető legyen, érdemes minél több természetes anyaggal, zöld növényekkel, és hangulatos, meleg fényforrásokkal, kiegészítő – és dekorfényekkel is körül venni magunkat. Így valóban otthonos, meleg fészekké varázsolhatjuk a családi-társasági élet színterét, miközben stílusos, esztétikus is lesz a látvány.

Fotó: Pinterest
Cikkünkben most ehhez adunk néhány tippet – természetesen a mai kortárs trendeknek, igényeknek megfelelően.
1. Természetes anyagok, fa felületek
Egy mesterséges, épített tér, környezet talán minél modernebb, annál inkább megkívánja a természetes anyagok és felületek jelenlétét. Ettől lesz ugyanis meleg és hívogató sok esetben az enteriőr. A természetes kövek hűvös eleganciája éppúgy hozzátartozik ehhez, mint a fa felületek, a fa izgalmas textúráinak gyakori jelenléte. A fapadló, vagy egy szép, fából készült falburkolat, egy mennyezeti tartógerenda, sőt akár egy teljes mennyezetburkolás önmagában is gyönyörű lehet, és nagyon trendi megoldás ma a kortárs belsőépítészetben. A falak díszlécekkel, lambériával, fa gerendákkal történő, különleges díszítő megoldásai pedig a korábbi évekhez hasonlóan kezdenek újra divatba jönni, nem véletlenül.

Fotó: Decoist
2. Sötét árnyalatok, drámai tónusok
Úgy látszik, a sötét színek egyelőre nem fognak kimenni a divatból, legalábbis a nappali tereket illeti! A kérdés az, hogy mennyire sötétítsünk: az összes falat, bútorokat, és még a plafont is öltöztessük drámaian mély árnyalatokba, vagy csak egy-egy kiemelt falsíkot, falrészletet? Ennek eldöntését nagyban befolyásolja természetesen a helyiség mérete illetve annak fényviszonyai is – a sötét árnyalatok inkább a tágasabb, természetes fénnyel jól ellátott szobáknak, enteriőrnek állnak jól.

Fotó: Beliani
Egészen különleges összhatást tudunk elérni úgy, hogy a padló lesz a helyiség legvilágosabb eleme a térben.
3. Szabálytalan terek, formabontó (látszólag nem odaillő) bútorok
A modern belsőépítészetben egyre gyakrabban találkozunk érdekes, szabálytalan terekkel – szerencsére a nappali se egy szokványos téglatest. Van, amikor a tetőtérben bújuk meg a közösségi tér, esetleg egy álmennyezet alatt vagy két ferde fal között, de az is lehet, hogy egy oszlop vagy gerenda lóg be a térbe. Olykor pillérek, oszlopok szabdalják szét, vagy beugrók, L-alakú tér részek teszik még izgalmasabbá az alaprajzát. Ilyenkor két dolgot tehetünk: összemoshatjuk a különböző síkokat, vagy épp ellenkezőleg – akár ki is emelhetjük őket.
Ez a szabálytalanság egyébként még jót is tesz egy nappali enteriőrnek, hiszen így nem csak még izgalmasabb lehet a berendezése, de kialakíthatunk egy-egy kisebb kuckót, elszeparálhatunk egymástól funkciókat, ami napjainkban alapvető fontossággal bír.

Fotó: Lakberinfo
Bútoraink is lehetnek hagyományosak, de egyre nagyobb teret hódítanak napjainkban az egyedi, formabontó, alternatív kisbútorok. Ezt a trendet leginkább a dohányzóasztaloknál követhetjük nyomon, melyek újabban lehetnek egy –egy farönkből, utazóládából vagy egyéb korábban más funkciót használati tárgyból, vagy természeti elemből álló elemek.

Fotó: Estilofina
4. Minőségi, luxust sejtető anyagok használata
Olyan anyagokra gondolunk itt, mint amilyen a gyönyörű, nemes és klasszikus márvány, egy valódi bőr ülőgarnitúra, esetleg egy bársony kanapé, és végül, de nem utolsósorban a kortárs terek egyik alapvető anyaga, az üveg. Egy jól elhelyezett tükör a nappalinak elmaradhatatlan része, melyre a jól megtervezett világítással tehetjük fel az i-re a pontot.

Fotó: Perfect Design
5. Ne féljünk a színektől!
Noha napjainkban többnyire a visszafogott, monokróm nappalikkal találkozunk, de ahogy az öltözködésünkben úgy a lakberendezés terén is igenis kellenek a színek! Egy-egy jól eltalált, élénkebb szín feldobja a natúr, neutrális tónusokat. Ha egyedül élünk, dönthetünk a maszkulin vagy feminin színvilágok mellett is, de nem szabad félnünk a rózsaszíntől sem: még egy unisex enteriőrt is kiválóan feldob és barátságossá tesz egy rózsaszín tapéta, vagy bútor. Persze, ez esetben karakteres mintákkal, formákkal, maszkulin kontrasztokkal – pl. szögletes, fekete megoldásokkal – ellensúlyozzunk, ne legyen túlságosan habos-babos az összhatás!

Fotó: Homeinfo
6. Igazán otthonos és hívogató lesz a nappali térben egy stílusos, meleg kandalló
Túl azon, hogy a kandalló a gazdaságos fűtési megoldások egyik kitűnő alternatívája, mellette télen-nyáron barátságos, kellemes hangulattal, meleg és barátságos atmoszférával ajándékoz meg bennünket. A kandallók ma egyre népszerűbbek: kortárs otthonainknak építészetileg talán a legfontosabb helyiségének, a nappalinak ékkövei. Ha jól megtervezzük kialakítását, formáját, anyagát, burkolatát, hogy az illeszkedjen otthonunk stílusához és berendezéséhez, akkor tény és való, hogy a kandalló a nappali leghangsúlyosabb bútora, fókuszeleme, mely még akkor is uralja a teret, ha történetesen nem ég a tűz benne.

Fotó: 24.hu
Ha nem tudod eldönteni, milyen is legyen otthon, s azon belül a nappali stílusa, a színek és a berendezés összhangja, akkor fordulj hozzánk bizalommal:
A Yellow Group kreatív csapata segít megtalálni a hozzátok és az épület jellegéhez, adottságaihoz illeszkedő illő stílust, és kialakítást.