Bútoraink anyaga, látványa, textúrája
Textúrája márpedig nem csak a fal – és padlóburkolatoknak, a rusztikus konyhapultnak vagy az egyedi szövésű lakástextileknek van, hanem a bútorok is igen meghatározó textúrákkal rendelkeznek. Ez a megjelenés leginkább a bútorok anyagától függ, amiben bizony elég sok különbség van. Nézzük meg, milyen anyagokból készülnek ma bútoraink általában!
Ma már a bútorok gyártásához igen változatos alapanyagokat használnak fel, azonban a minőséget illetően óriási különbségek vannak köztük. Sokan csak a külcsínt nézik, azaz, hogy egy bútor hogyan mutat, jól néz ki, trendi, de ha az esetleg olcsóbb alapanyagból van, és nem lesz annyira tartós, az már esetleg mellékes. Szerencsére egyre többeknek számít a tartósság, a magasabb anyagminőség is, amikor új bútort vásárolnak, illetve készíttetnek.
Ha történetesen mi is új bútor beszerzése előtt állunk, akkor nem árt tisztában lennünk azzal, hogy napjaink bútor anyagai milyenek – tartósságukat, anyagösszetételüket, színvonalukat tekintve. Illetve, ha a textúrák, felületek szemszögéből nézzük, akkor mely anyagokkal milyen felület, látvány érhető el az enteriőrben, de a melegebb fahatású felületű fóliákkal is gyakran találkozhatunk.
Persze, a legtartósabb, és textúráját illetően is a legszebb, legkülönlegesebb, legegyedibb bútorok a természetes anyagokból készült bútorok.
Szerencsére azonban ma már a gyártók nagyon sokféle felületet képesek másképpen is megjeleníteni. Nézzük őket sorban, milyen anyagból, és milyen felületi megoldással készül mostanság bútor?
1. Laminált bútor – a préselt belső kívülről sima, letisztult, minimál stílusú terekbe illik
Napjaink legáltalánosabb bútoranyaga, melyekből létezik – az anyagfelhasználástól függően – tartósabb, ellenállóbb, de kevésbé tartós, silányabb minőségű változat is. Laminált bútorok esetében gyakorlatilag finomra őrült faforgácsot műgyantával nagy nyomáson összepréselnek,
majd erre ragasztják fel a műanyag fóliát – s ennek simasága, fényes avagy matt felülete adja majd meg bútorunk külsejét, felületét, textúráját.
Az alap felületre magas hőmérsékleten, nagy nyomású speciális hőpréssel nyomják rá, vagyis laminálják rá a borító anyagot, ezért is nevezik ezzel az eljárással kezelt bútorokat laminált bútoroknak, melyekből létezik többrétegű is, azonban a bútor tartóssága mégsem ettől, hanem leginkább az ABS élzárás gondosságától, technológiai hátterétől függ. Laminált bútort tulajdonképpen bármelyik nagyobb áruházban viszonylag jó áron beszerezhetünk, és ha modern, minimál vagy skandináv stílusú enteriőrt szeretnénk teremteni kedvező áron, akkor ez a fajta jó választás lehet.
2. MDF – a közepes sűrűségű farostlemez festett megoldásainak köszönhetően rendkívül sokoldalú lehet
Az MDF közepes sűrűségű farostlemezt jelent, melynek alapja lehet tölgy, bükk, nyárfa, vagy erdei fenyő fafeldolgozói hulladéka is. Az MDF bútorok már az erős közép-árfekvésű bútorok közé tartoznak, magasabb minőségüket a nagy nyomáson való préselésnek köszönhetik, ami elég nagy tömörséget ad a bútornak. A laminált bútorokkal ellentétben ez az anyag már nem durva faforgácsokból, hanem sokkal lágyabb, homogénebb farostokból készül, melyből már egy jól megmunkálható anyag keletkezik. Ezt már lehet díszíteni marással is, lehet festeni, antikolni, készülhet matt bútor, illetve szép magasfényű bútor is készíthető speciális lakkozással ebből az anyagból, akár a szivárvány minden színében is.
3. Furnéros fa – ez már egy valódi fával borított MDF, mely akár pácolható is!
4. Tömörfa bútorok – a natúr, klasszikus, természetes és időtálló megoldások híveinek
Kétség nem fér hozzá: a természetes fából készült bútorok a legdrágábbak, s ezek képviselik egyúttal a legjobb minőséget is. Szekrények, ágykeretek, éjjeliszekrények, komódok, étkezőasztalok és székek éppúgy készülnek belőle, nem csak klasszikus, de modern stílusban is.
Sok esetben a bútor vázát nem, csak az ajtókat szokták egyébként tömörfából készíteni, pénz spórolás céljából. Hiszen ezek látszanak kívülről is: a természetes fa külseje, illata, textúrája semmihez sem fogható! Lehet festeni, faragni, pácolni, akárcsak a furnért, de az igazi természetrajongók, naturalisták sok esetben meghagyják a Fa felületét természetes állapotában, és csak színtelen lakkal vonják be, vagy speciális olajkezelést alkalmaznak.
5. Egyéb természetes anyagból készült, izgalmas textúrájú, natúr bútorok
Bambuszból, rattanból, vesszőből, gyékényből leginkább kisbútorokat szoktak készíteni, mint a kisebb-nagyobb kosarak, ládák, illetve a különféle tárolók, de gyakran készülnek belőle ülőgarnitúrák, puffok vagy dohányzóasztalok – vagy ezek egyes részletei. A fonott- illetve rattan bútoroknak van a legizgalmasabb hatásuk a térben – már ami a textúrát, felületet illeti.
Hangulatuk egyszerre lehet nosztalgikus és modern, attól függően, hogy milyen környezetbe kerülnek, illetve milyen dekoráció kap helyet még mellettük az enteriőrben. Szerencsére ezek a bútorok nagyon jól variálhatók, áthelyezhetők, hiszen könnyűek, kicsik, és igazából bármilyen stílusú enteriőrbe, térbe remekül beilleszkednek.
Ha nem tudod eldönteni, hozzád illetve az otthon enteriőrjébe milyen bútorok illenének, akár ezek elhelyezésében, kiválasztásában, a megfelelő színek, dekorációk összehangolásában éppúgy fordulhatsz hozzánk, mint akár az egyedi bútorok megtervezését, kivitelezését illetően is…
A Yellow Group kreatív csapata segít megtalálni a hozzátok illő stílust, hangulatot, miközben Veletek együtt álmodjuk és valósítjuk meg a hozzátok leginkább illő berendezést, kialakítást!