
Skandináv, az örökzöld: Egyszerű, és nagyszerű – 5 tipp, hogy biztosra mehessünk
Világos, letisztult, könnyen elérhető, sallangmentes, rendezett, tiszta. Igen sok érvet és okot tudnánk felsorakoztatni, miért is szeretjük annyira a skandináv stílust a lakberendezésben. Ám még ezt az igen egyszerű stílust, berendezési irányelvet is nagyon könnyű elrontani, ha nem figyelünk, máris túlzásokba eshetünk. Cikkünkben most azt járjuk körül, hogyan kerüljük el ezeket a tipikus hibákat, hogy skandináv stílusban megálmodott otthonunk valóban kellemes, személyes és igazán otthonos tér lehessen a számunkra…
A skandináv látványvilága – joggal mondhatjuk – uralta az elmúlt év enteriőr trendjeit, és még most sem tűnik úgy, mint ha leáldozóban lenne.
Érdemeit kétségkívül nem lehet vitatni, azonban ha túlzásba visszük az adagolását, már ami a tipikus dizájnelemeket vagy a stílusra jellemző dekorációk halmozását illeti – akkor nem biztos, hogy azt az otthonosságot és harmóniát érezzük majd magunk körül, amit szeretnénk.
Noha a skandináv stílus időtlen(nek tűnik), az egyes tipikus elemeinek túlzásba vitt hangsúlyozásával éppen az ellenkező hatást érjük majd el.

Fotó: Homeinfo
Nézzünk néhány tippet: mit javasolnak számunkra a guruk, a szakemberek, hogy az tényleg jó legyen?
Azaz: hogyan NE alkalmazzuk a skandináv lakberendezési stílust, hogy az tényleg hosszú időn át kellemes és szerethető legyen számunkra…

Fotó: Cliff konyhabútor
1. Túlzásba vitt minimál…
A ragyogó matt hófehér, a sok világos, természetes, natúr fa felület szerethető és tulajdonképpen minden élettérbe kiválóan beilleszthető skandináv minimalizmus meghódította az egész világot. Ám ha túlzásokba esünk, akár ennek a minimál vonalnak a túlhangsúlyozásával, azaz, hogy túl sok felületet hagyunk szabadon, miközben a személyesség apró nyomait is igyekszünk eltüntetni a helyiségekből – azaz, sehol egy személyes fotó, emlék, bájos, csak ránk jellemző tárgy vagy elrendezés – akkor könnyen rideggé és személytelenné válik még a legigényesebben berendezett helyiség is!

Fotó: Készház Portál
2. Műalkotás-szépségű dizájnerbútorok
Szuper ötletnek tűnhet, ha a kanapé, a fotel, vagy akár az étkező asztalt körülvevő székekből iparművészeti alkotásokat, neves tervezők dizájner-darabjait szerezzük be. Ám hiába a szuperstílusos kanapé, ha egyébként kifejezetten kényelmetlen – akkor csak az Instragramon posztolhatjuk mutatós otthonunkról az elismerő pillantásokat és lájkokat bezsebelő fotókat, de jól érezni magunkat nem fogjuk benne.

Fotó: elegansotthon.hu
3. Dísztárgyaktól mentes övezet?
Ha csak nem a maximalizmusra törekszünk, tény és való: jót tud tenni egy helyiségnek, ha nem kerül minden polcra, sarokba egy-egy csetresz, váza, figura vagy valamilyen egyéb dísztárgy.
Viszont, ahogy mindenben, ebben is könnyű átesni a ló túlsó oldalára. Azaz, egyáltalán nem jó irány az sem, ha egyáltalán nem dekorálunk. Ha nem teszünk ki számunkra kedves emlékeket, fényképeket, egy-egy vázát vagy dísztálat amihez kötődünk, amit örököltünk vagy utazásaink során szuvenírként hoztunk magunkkal – nos, ettől inkább túl steril, rideg, és személytelen lehet végül az összkép, amit az otthonunk közvetít akár a mi, akár a látogatóink számára.

Fotó: Comfort Bútor
4. Monokróm fa, vagy túl sok hófehér
Matt hófehérre mázolt bútorok, falak, és hozzá mézszínű fa? Kétségtelen: a skandináv stílus egyik legerőteljesebb védjegyei. Nem is csoda: hiszen kis tereket is könnyen otthonossá, mégis tágassá és meleg hangulatúvá varázsolhatunk ilyen árnyalatokkal és anyaghatásokkal. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden egyes sarokban, beugróban, részleten a fa elemnek kell dekorációs burkolatként megjelennie, vagy minden falnak és bútornak hófehérnek kellene lennie!
Vagyis, ezt a két színt, tónust – melyek valóban nagyon szépek és harmonikusak – érdemes azonban kombinálnunk, feldobnunk más anyagokkal, felületekkel, effektekkel, mint mondjuk az üveg, a tükör, a kő árnyalatai, a különböző fémek, egy-egy fekete vagy sötétebb folt vagy kiegészítő itt-ott, sőt egy-egy színnel vagy számunkra kedves mintával, egy mutatós fotóval, fotótapétával is feldobhatjuk a teret.

Fotó: Lakberinfo
5. Vannak tipikus skandináv textilminták – nade, mindet egyszerre?
A minták persze mindig játékos vidámságot visznek a terekbe – azonban a kevesebb itt is több!
A kockás, a csíkos, vagy a rajzolt grafikus virágmintás lakástextilek, szőnyegek és függönyök, díszpárnák színes kavalkádja is – a fehér és a fa mellett – szintén jellemzik a skandináv stílust, azonban – pláne, ha egy kis helyiségben – nem tudunk dönteni a mintákat illetően, ezért egyszerre túl sok félét is megjelenítünk a térben, az túlságosan irritáló lehet végül a szemnek.
„A mintás textilekre, dizájnelemekre inkább gondoljunk egyfajta fűszerként, amiből elég mindössze egy csipetnyit adagolnunk a tökéletes összhatáshoz.”- javasolják a szakemberek. A cél pedig mindig az egészséges egyensúly legyen, amikor mintákat illetve színeket, árnyalatokat keverünk, kombinálunk. Mintás kanapéhoz például jobb, ha csak visszafogott, semleges díszpárnákkal kombinálunk, vagy fordítva.

Fotó: minivaldes.com
Ön sem szeretne túlzásokba esni – semmilyen stílust, vagy berendezési irányzatot illetően? Ha úgy érzi, nem elég biztos íz ízlése, vagy egyszerűen csak örülne, ha valaki ezt a terhet – mint ami az egyes bútorok, színek, formák, anyagok összehangolása és beszerzése – levenné a válláról, akkor forduljon hozzánk:
A kreatív és sokoldalú Yellow Group csapata személyre szabva tervez, kreál, és öltöztet fel valamennyi otthont, enteriőrt!