Lakberendező vagy belsőépítész: Mi a különbség, és mikor érdemesebb a belsőépítész mellett döntenünk?
Egyre többen szeretnék ma már profik szaktudására és ízlésére bízni otthonuk kialakítását. Ám sokan nem tudják, mi a különbség egy lakberendező illetve egy belsőépítész között. Catalin David megfogalmazásával élve „míg egy lakberendező megmondja, hogy ide egy kanapé, oda egy karosszék illik, és a végeredmény lehet igazán szép is – addig egy belsőépítész ki is alakítja a tereket, a megrendelő egyéniségéhez illő bútorokat pedig meg is tervezi”.
A legtöbben még mindig nem vagyunk tisztában e fogalmak tényleges jelentésével, hogy mit takarnak, de valóban nincs túl éles határvonal a két szakma között. A legfontosabb különbség mégis, hogy a lakberendező az alapvetően már működő, kész funkciókat ellátó tereket segít megtervezni, miközben összhangba hozza a színeket, anyagokat, formákat és persze a világítást.
Vagyis, inkább a külsőségekről dönt leginkább, anélkül, hogy beleavatkozna a gépészeti dolgokba, vagy a tereket határoló falak, tartógerendák elhelyezkedésébe.
Ezzel szemben a belsőépítészet nagy többsége már eleve építész végzettséggel rendelkezik, így otthon van a statikai dolgokat, az építészeti eljárásokat illetően, tudja, hogyan kell kiépíteni a vezetékeket, és terveik ebből adódóan is jóval részletesebbek a lakberendezők terveihez viszonyítva.
Kinek ajánljuk elsősorban, hogy belsőépítészhez forduljon?
1. Családoknak, akik az optimális megoldásokat keresik
Azoknak a családoknak, akik nem találják az adott lakásban a számukra optimális megoldásokat, és szeretnék elkerülni a nehézségeket, de nincs idejük alaposabban utánajárni a dolgoknak – noha természetesen azt szeretnék, hogy a műszaki tartalom illetve a funkcionalitás egységet alkosson, összhangban legyen a stílussal, és magas fokú esztétikummal párosuljon.
2. Azoknak, akik előre gondolkodnak – és komoly átalakítási terveket szövögetnek
Ha nem szeretné eladni, de mégis úgy érzi, hogy kinőtte a család a lakást vagy a házat, akkor egy komolyabb, mindenre kiterjedő átalakítás gondolata is jó megoldás lehet. Ha még messze a megvalósítás, és ne tudja, merre induljon el, hogyan fogjon hozzá, akkor érdemes belsőépítész segítségét kérni, és részletes átalakíttatási tervet készíteni. Akár konkrétan ki is választhatjuk hozzá az anyagokat, burkolatokat, lámpákat, stb. – melyeknek egy részét be is szerezhetjük.
Így elnyújtva ugyan, de tudjuk magunknak időben ütemezni, hogy anyagi lehetőségeinkhez mérten mikor és hogyan tervezzük be, valósítsuk meg az egyes részfolyamatokat. Bekérhetünk már akár előre árajánlatokat is a mesterektől, kivitelezőktől.
3. Azoknak, akik valami igazán egyedit, személyre szabottat szeretnének…
Ha valami speciális igényünk van a funkciókat, a berendezést, vagy a bútorokat illetően, akkor egy jó belsőépítész ezt ránk tudja teljes mértékig hangolni, személyre szabja a számunkra. Mindenkinek fontos, hogy életterei alkalmazkodjanak életstílusához, szokásaihoz, és a lehető legkényelmesebbek, legoptimálisabbak legyenek rá nézve. Ha pedig valaki egy különleges formájú teret szeretne berendezni úgy, hogy az a lehető legergonomikusabb legyen a számára, vagy pedig olyan egyedi funkcióban gondolkodik otthonában, mint pl. egy kisebb szalon, vagy iroda a házon belül, esetleg egy mini kondi park, vagy egy szauna a fürdőszoba térben…
Vagy, ha a tetőteret szeretné minden részletében a lehető legjobban kihasználva beépíteni – akkor is célszerű felkeresnie egy belsőépítészt, aki ezeket a tereket, ezeket az extra funkciókat hozzá igazítja a már meglévőekhez, hogy egyik se csorbuljon, és minden tökéletesen illeszkedjen egymáshoz, a funkció a lehető legjobb kihasználtsággal és ergonomikus sorrendben kövessék egymást, miközben a tér kihasználtsága is a lehető legoptimálisabb, és leggazdaságosabb. Nem mindegy például, hogyan vezetjük be a vizet, hol helyezkednek el egymáshoz képest a vizes helyiségek, hová kerül a kazán, a kandalló, honnan jön be a fény, és így tovább…
Egy jó belsőépítész ugyanakkor nem csak tudja mindezeket, és alkalmazza a terveiben, de rá is hangolódik teljes egészében a megrendelő ízlésvilágára, stílusára, életvitelére, elképzeléseire – majd ezeket gondolja és fejleszti tovább, hogy a végeredmény valóban személyre szabott, kényelmes és harmonikus legyen az ott élők számára. Egy jó belsőépítész nem bútorokban és tárgyakban gondolkodik tehát, hanem életterekben, amiket minden ízében meg is valósít.
Ha Ön is szeretne személyre szabott, igazán kényelmes és esztétikus élettereket, minden ízében intelligens, átfogó belsőépítészeti tervezést, vagy olyan komolyabb átalakításokat, egyedi funkciókat vagy térmegoldásokat, melyekhez valóban jobb egy profi szakember segítségét kérni – akkor forduljon hozzánk!
A sokoldalú és kreatív Yellow Group csapata az első tollvonástól az utolsó csavarig megoldja Önnek elképzeléseit, hiszen nem csak a tervezést, de a kivitelezést is vállaljuk, óriási könnyebbséget és időt, energiát megspórolva ezzel Önnek!