További hasznos tippek a belsőépítész tollából – ezúttal a világítás, a színek, és a kiegészítők témájában inspirálódhatunk!
Belsőépítészeink újabb titkokat árulnak el ezen a héten! Ezúttal a látványért és a hangulatért, otthonunk atmoszférájának megteremtéséért kértük a tanácsukat – hiszen ebben a téli, otthonmaradós időszakban nagyon fontos, hogy megtaláljuk a harmóniát – s ezzel együtt lelki békénket is – az otthonunkban.
Vajon melyek azok az új tendenciák, amiktől mégis jobban tesszük, ha inkább óvakodunk, s melyek azok, amiket érdemes megszívlelni – ha fel szeretnénk újítani, vagy éppen most alakítanánk ki lakásunkat?
Nos, abban szinte minden belsőépítész és lakberendező is egyetért, hogy a praktikus, ránk szabott kialakítás, a kényelmünket nem nélkülöző, ergonomikus megoldások mellett legalább olyan fontos az esztétikus, harmonikus látvány.
Nézzük, mik felelhetnek egy enteriőr hangulatossá, kellemessé tételéért?
1. Színek
Mind a lakberendezők, mind pedig a belsőépítészek azt vallják – hogy bármilyen inspiráló is – de kerüljük, vagy legalábbis ne kövessük vakon az éppen aktuális trendeket, ha otthonunkról van szó! Hiszen lehet, hogy a fenyőzöld vagy a rozéarany most éppen nagy divat, ám lehet, hogy pár év múlva már unottan nézegetnénk, fejünket fájlalva, hogy miért is nem választottunk egy homogénebb, időtlen árnyalatot inkább. A természetes, natúr fa textúrákkal, földszínekkel, finom bézsekkel és szürkékkel biztosan nem lövünk mellé, és inkább egy-egy ilyen semleges színtónust dobjunk fel egy-két jól megválasztott élénkebb kiegészítő színnel. Ha ezt olyan helyeken és anyagokon alkalmazzuk, melyek könnyen lecserélhetők, akkor akár évről évre megújulhat, új színekbe öltözhet az otthonunk.
A színek összhangjának terén egy általános hiba – mondják a belsőépítészek – hogy túl sok színt használunk. Ha saját ösztöneinkre hagyatkozunk, akkor háromnál semmiképp se alkalmazzunk több színt egy enteriőrben, ha pedig szakember segít az otthonunk színeinek megtervezésben, akkor öt szín legyen a maximum.
Ha kontrasztos (egymástól élesen eltérő) színeket használunk pl. a falakon, a pultokon és a padlón, akkor ez által egy mélyebb térhatást, térérzetet érhetünk el például a konyában, ez pedig a navigációnkat is megkönnyítheti.
Ha pedig eltérő színeket alkalmazunk, akkor ezzel vizuálisan érdekesebbé tudjuk tenni az adott teret. Ehhez – hogy a harmónia is megmaradjon – egy semleges árnyalat mellé adhatunk egy vakmerőbb színt, vagy egy hideg illetve meleg árnyalatot. Pl. a bézs mellé jól mutat a párizsi kék (ez a semleges és hideg), vagy szintén a bézs, esetleg egy halványszürke mellé a mustár vagy okkersárga (semleges és meleg párosok.)
2. Formák és látvány
Erről elöljáróban annyit érdemes tudnunk, hogy minden helyiségnek, szobának szüksége van egy fókuszpontra. Egy a fókusz ad egyfajta kiemelést minden térnek, miközben alapjául szolgálhat a helyiség tervezésében meghozott többi döntésünknek is.
A helyiséget eközben úgy érdemes berendeznünk, hogy annak bármely más eleme, bútordarabja illetve hangsúlyos kiegészítője felhívja erre a bizonyos fókuszpontra a figyelmet, vagy fokozza azt, de semmi esetre se versengjen vele.
A formák tekintetében így látatlanban nyilván nagyon nehéz lenne tanácsolnunk bármit is, ami biztos, hogy az organikus formákkal sosem lőhetünk mellé – ezek kellemes lágyítják, harmonikusabbá teszik a tereket. Minimál stílus esetén is, például ha túl sok szögletes bútort, tárgyat halmozunk fel, érdemes ezeket lágyítanunk egy-két kerek vagy ovális kiegészítővel. A hullámvonalas vagy körös minták, vagy az organikus motívumok is jók lehetnek erre a célra – ahogyan egy kerek tükör, lámpa vagy akár kisbútor is.
Ha gyermekeink vannak, akkor – mielőtt megterveztetnénk otthonunk belsőépítészeti alapjait – egyébként is érdemes komolyabb gondot fordítanunk a biztonságukra. A szögletes tárgyak ugyanis éles sarkokkal rendelkeznek, amiknek óhatatlanul nekimennek a csöppségek. Érdemes ebből a szempontból is átgondolni tehát a projektet!
3. Világítás
Különösen az őszi-téli hidegben jönnek nagyon jól a meleg hangulatú fények, az okos világítási megoldások.
Viszont a belsőépítészek úgy gondolják, hogy a legtöbb hazai lakásban a világítás megoldása sete-suta, és többnyire véletlenszerű. A legfőbb hiba, amikor egyetlen központi, mennyezeti lámpa jelenti magát a világítás megoldását. Ezt a rizslámpák és a spotfények divatjával pedig csak tovább fokoztuk. (Míg az előbbi alulvilágított tereket, addig a másik pontszerű, éles fényeivel túlvilágítottságot fog adni).
A csupán egyetlen központi lámpa pedig azért nem szerencsés – még akkor sem, ha kellemes, meleg fényt ad mondjuk a nappaliban – mert az egy helyről jövő fény nem alkalmas a helyiség teljes bevilágításához és a különböző funkciókat sem úgy látja el, ahogyan az optimális lenne. Érdemes tehát kiegészítő fényeket is beterveznünk – ez lehet egy jó pultvilágítás, a bútorokba vagy egy álmennyezetbe épített LED-es kiegészítő fényforrás – ezekkel egyébként remek hangulatfényeket is létrehozhatunk.
Ha szeretünk olvasni, vagy csak beszélgetni a közösségi terekben, akkor célszerű egy többfunkciós, állítható fényerővel rendelkező állólámpát, olvasólámpát is beszereznünk, illetve a különböző tevékenységeink is mind más és más megvilágítást igényelnek. Mivel a fehér fénynek is megannyi árnyalata létezik, ezzel is tudunk variálni: a hideg fehér fényű lámpák mellett hatékonyan tudunk tanulni, dolgozni, olvasni – míg a meleg fehér fény a meghitt együttlétekhez, beszélgetésekhez ideális. Konyhába, ahol szükség lehet mindkettőre – érdemes olyan központi lámpában gondolkodnunk, melynek akár manuálisan, egy távvezérlő segítségével mi magunk tudjunk váltogatni a kívánt színhőmérsékletet.
4. Kiegészítők
A kiegészítőket illetően nyilván mindenkinél a személyes egyéni ízlés dominál – azonban itt is egy jó arany középutat érdemes eltalálni, és „a kevesebb több” elvét alkalmazni. Ne aprózzuk el a kiegészítőket, ne zsúfoljunk be a térbe minden apróságot, ami csak megtetszik, legyünk ebben is tudatosak.
Vannak azonban kiegészítők, melyek szinte minden tanácsadás során kiemelt hangsúlyt kapnak, mégpedig azért, mert több – hasznos és dekoratív – funkciót is ellátnak. Ilyenek a tükrök. Ugyan a legtöbbször csak arra használjuk, hogy megnézzük magunkat bennük indulás előtt, azonban nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy milyen kiváló optikai térnövelő, tértágító hatással rendelkeznek.
Az intelligens, mindent átfogó belsőépítészeti tervezés – mint láthatjuk – számos zsákutcát tartogat. És sajnos, nem sokan rendelkeznek, azokkal a tervezési alapelvekkel – legyen bármilyen jó is az ízlésük – amelyek egy komolyabb belsőépítészeti átalakításhoz, vagy belső tér tervezéshez szükségesek. Ha Ön is bizonytalan csak egy kicsit is, és inkább szeretné profikra bízni a dolgot, akkor a kreatív Yellow Group csaptára bizton számíthat – legyen az tervezés, kivitelezés vagy home styling.