4 gyakori hiba az enteriőr színválasztását illetően
Van, aki úgy gondolja: a színeket nem kell előre megtervezni egy lakás kialakításakor, majd kialakul. Pedig a tudatosság nagyon is fontos, hiszen otthonunk legdinamikusabb elemei a színek. Egy-egy új tónussal, vagy egy vele harmonizáló színpárral a tér egész hangulatát meg tudjuk változtatni.
Az, hogy egy adott árnyalat hogyan érvényesül a térben, nagyban függ a helyiség fényviszonyaitól. Egy-egy helyiség méreteit sem árt figyelembe venni – hiszen egy kisebb, pláne sötétebb szobában a túl sötét árnyalatok, drámai színek nyomasztóan hatnak – itt inkább fényes, világos árnyalatokkal érdemes terveznünk. Ezzel ellentétben, egy túlzottan nagy, üres, fényárban úszó teret nyugodtan visszább foghatunk, és kuckósabbá, melegebbé varázsolhatunk egy sötétebb, melegebb tónusú árnyalattal.
A terek fényviszonya és mérete azonban csak az egyik hibaforrás a sok közül, amit el tudunk véteni otthonunk színvilágának kialakításakor. De milyen tipikus hibákat véthetünk még? Most összegyűjtöttünk párat, amiket laikus felújítók, otthonteremtők szoktak véteni – reméljük, Ön már nem fog beleesni egyikbe sem!
1. Nem tervezzük meg előre otthonunk színvilágát
Az első és legfontosabb tehát, hogy ne legyen átgondolatlan a színválasztás: érdemes begyűjtenünk már a felújítás, vagy az építkezés tervezésének elején azokat a színmintákat, amik szóba jöhetnek. Pl. a falfesték színmintái, laminált padló és csempe mintadarabjai – de a függönyök, a különböző lakástextilek, bútorszövetek anyagából is biztosan tudunk kérni egy-egy kisebb darabot a szaküzletekben. Egyszerűbb a dolgunk akkor, ha egy profi belsőépítész csapatatot bízunk meg, ők mindent kézben tartanak majd helyettünk is.
A nem tervezés helyett azonban éppúgy gond lehet a túlzott tervezés is.
Nézzük, itt milyen hibákba ütközhetünk laikusként…
2. Kizárólag neutrális színeket alkalmazunk
Neutrális színek alatt a semleges tónusokat értjük. Ilyenek a fekete, a fehér, a szürke különböző árnyalata, de a különböző barnák és bézsek is – hiszen pszichológiailag ezek is semleges hatásúak. Valóban harmonikus lesz az enteriőr, ha nagyobb részben ezeket a semleges tónusokat alkalmazzuk, háttérként. Azonban ha nem dobjuk fel ezt a hátteret, alapot jól elhelyezett kontrasztos színekkel, vagy egy-egy eltalált, élénkebb kiegészítő színnel, akkor az enteriőrünk unalmassá, élettelenné, esetleg lehangolóvá válik. Ha nem akarunk túl sok színt, akkor a kontrasztos fekete, fehér, illetve a különböző természetes felületek – mint a natúr fa, vászon, vagy kő textúrák, a fém megcsillanó árnyalatai és üveg áttetsző fényessége mind-mind életet visznek a lakótérbe.
3. Nem vesszük figyelembe a bútorokat, vagy a helyiség funkcióját
Például, amikor olyan energikus, aktív színt alkalmazunk a hálószobában, mint a piros. Ugyan sokan a szerelemre, a vágyra asszociálunk a vörös szín láttán, azonban az olyan nyugalmi zónákba, mint a hálószoba, nem jó ötlet nagy felületen (pl. egy piros falfestés, tapéta vagy ágytakaró) megjeleníteni, hiszen a vörös árnyalatai aktivitásra serkentő, nyugtalan, impulzív, energikus színek, melyeket inkább egy otthoni edzőterem vagy kreatív helyiség színeként tudnánk a leghatásosabban kihasználni. Ha mégis szeretnénk valami pirosat becsempészni a hálóba, akkor azt javasoljuk, hogy inkább csak apróbb kiegészítőkön, dísztárgyakon, jelenjen meg ez az intenzív szín a nyugalmi zónákban, melynek intenzitását finomíthatjuk semleges árnyalatokkal.
Fontos az is, hogy ha színt választunk egy helyiségbe, mindig vegyük figyelembe a bútorokat. A nagyobb felületet alkotó bútorok – mint a kanapé, az ágy, vagy asztal – színe mindig meghatározó. Ha ez egy semleges szín, akkor bátran társíthatjuk mélyebb tónusokkal. Ha nem, akkor inkább az őszi palettából keressünk mellé valamilyen harmonikus, passzoló árnyalatot.
4. Évszakonkénti újratervezés?
Nem lenne rossz ötlet, de nyilván nem sokan vannak, akik évszakonként újratervezik az egész lakást és annak színvilágát – noha tény, hogy a téli hidegben illetve a nyári forróságban más és más színek között érezzük jól magunkat. Ám néhány egyszerű ötlettel könnyen hozzá igazíthatjuk az aktuális időszakhoz az enteriőr hangulatát. Ha csupán egy-egy falszakaszt, sávot átfestünk, átszínezünk vagy átragasztunk (tapétával, vagy poszter tapétával) az aktuális szezonhoz illőre, azzal még nem verjük magunkat eget verő költségekbe.
De még jobb ötlet a természetből inspirálódni: az őszi földszínek mellett a bogyók, gyümölcsök, termések összegyűjtése egy szép tálba, néhány natúr vagy az évszak színeinek megfelelő kaspó, díszpárna, terítő, vagy gyertya máris segít, hogy az aktuális évszakba szívvel-lélekkel belehelyezkedjünk, jelen legyünk az időben. Ennek egyik legjobb módja, hogy ezt otthonunk terein, azaz a közvetlen környezetünkön is megjelenítsük.
Az igazán ízléses, hangulatos, kifejezetten az Önök személyiségéhez, és a lakás méreteihez, fényviszonyaihoz alkalmazkodó színvilág megtervezése tehát nem egyszerű feladat. Ha nem biztos magában, vagy csak szeretné elkerülni a fenti bakikat, vagy bármilyen más hibát – akkor forduljon hozzánk!
A Yellow Group kreatív csapata Önnel együtt kigondolja, megtervezi, és meg is valósítja Önöknek azt az ízléses, harmonikus, valódi feltöltődést nyújtó lakásbelsőt, melybe bármikor öröm lesz hazatérni.