Ideális álomkonyha: tágas, világos, rendezett – közel a bejárathoz és az ablakokhoz
14
okt

Hol legyen a házban a konyha? Ezekre mindenképp ügyeljünk új konyhánk kialakításakor!

Amikor új lakást veszünk vagy építtetünk, esetleg átalakíttatunk, az első és legfontosabb kérdések szinte mindig a konyháról szólnak. Mekkora legyen, hol és hogyan helyezzük el, milyen legyen a színe, a stílusa. Vagyis, mondhatni otthonunk középpontja, „kályhája” a konyha, ahonnan minden más elindul…

Lévén, hogy a konyha a lakás legmozgalmasabb pontja, itt készülnek a finom ételeink, itt gyűlik össze a család, a barátok… vagyis, a konyha köré összpontosul az élet!
Ezért nagyon lényeges a konyha házban való helyének meghatározása, hiszen egy építkezés vagy lakás átalakítás során majd innen indul ki minden.

A konyha ideális elhelyezése
A konyha ideális esetben közel van a bejárathoz, a nappali terekhez és a gyerekszobához is – vagy egy zónában helyezkedik el a közösségi terekkel
Fotó: lovingit.pl

1. Különálló konyha legyen, vagy a nappalival egy légterű, amerikai konyhás megoldás?

Először is, azt kell eldöntenünk, hogy a főzés helyszínét szeretnénk-e elkülöníteni az étkezés és a társasági élet helyszínétől. Vagyis, amerikai konyhás megoldást szeretnénk-e, ahol a nappali egy légtérben kap majd helyet a konyhával, vagy inkább különálló konyhát és étkezőt tartunk praktikusabbnak? Mindegyiknek megvannak az előnyei és persze a hátrányai is…
Ha nem különálló, a nappalitól elszeparált konyhát szeretnénk, hanem egyben lesz a két közösségi tér, akkor nagyon ügyeljünk a részletekre: mint az intenzív, szabadba helyezett pára – és szag elszívás, és valamilyen takarást is találjunk ki, hogy egy kicsit mégis elszeparáljuk egymástól legalább látszólagosan a két funkciót: ez lehet egy parapetfal, vagy egy reggelizőpult, bárpult – ez abból a szempontból is jó, hogy elrejti a kisebb káoszt, rendetlenséget a konyhában.

Egy teljes értékű konyhának mindig van ablaka a külső térre, ugyanis hiába az elszívó, a legjobb ledsorok: igazán egy jól elhelyezett ablakkal biztosíthatjuk hatékonyan a természetes fényt és a megfelelő szellőzést.

A konyha ablakot nyit a külvilágra
Szerencsés esetben – akár különálló a konyhánk, akár amerikai típusú – ablakot nyit a külvilágra…
Fotó: Otthonok És Kertek

2. A konyhát mindig magunknak tervezzük, ne a vendégeknek!

Épp ezért, az egyik legfontosabb lépés új konyhánk megtervezése és kialakítása előtt, hogy mire is fogjuk majd használni a konyhát? Milyen funkciókat kell betöltenie? És milyeneket nem? Hány fő fogja majd használni, és milyen tevékenységekre? A konyha ugyanis ma már jóval többet jelent, mint a főzés vagy az étkezés, illetve az élelmiszerek tárolásának, feldolgozásának a helye!

A konyha számtalan tevékenység helyszíne egy családban
A konyha számtalan tevékenység helyszíne egy családban, igazi multfunkcionális tér…
Fotó: Pinterest

Egy családi konyha lehet egyszerre étkező, tanuló – vagy dolgozószoba, a családi-baráti beszélgetések színtere, de pihenésre, relaxálásra is használhatjuk – egyszóval igazi multifunkcionális tér! Rengeteg dolog történik egy család konyhájában, és akkor még nem is szóltunk a főzésről! Gondoljuk hát végig, hogy a mi számunkra mi a legfontosabb, és minek kell majd itt helyet kapnia. Ha itt fogunk tanulni, dolgozni is, akkor a jó fény, a természetes megvilágítás is legyen megoldott, és az sem mindegy, hogyan kapcsolódik a konyha a lakás többi helyiségéhez.

A konyha helye ideálisan a lakás központi helyisége
A konyha helye ideálisan a lakás központi helyisége legyen, viszont közel a bejárathoz, hogy a nehéz szatryokat és holmikat a nagybevásárlásból majd ne kelljen végig cipelni az egész lakáson át…
Fotó: Merkury Market

Ha kis helyiségbe kerül a konyha, azt ne akarjuk majd később telebútorozni, ha pedig konyhaszigetet szeretnénk, ehhez mindenképpen tér kell, így ezeket az igényeinket is érdemes már a kezdeteknél, az építkezés – lakásfelújítás előtt végiggondolni…

A konyhasziget rendkívül divatos, sokoldalú, számos lehetőséget rejt
A konyhasziget rendkívül divatos, sokoldalú, számos lehetőséget rejt – ám igazán csak a tágas, világos, nagy légtérben mutat igazán…
Fotó: Lakbermagazin

3. Mit vegyünk figyelembe feltétlenül építkezéskor?

Egy biztos tanács: mindig a bejárathoz közel kapjon helyet a konyha, közvetlenül az előszobából, vagy előtérből lehessen megközelíteni. Ha csak mód van rá, kerüljön egy kamra is a konyha közelébe, ez megkönnyíti majd a tárolást, rendszerezést.

Egy jó spájz, vagy kamra aranyat ér
Egy jó spájz, vagy kamra aranyat ér – ha még csak most építkezünk, célszerű kihasználnunk ezt a lehetőséget!
Fotó: pixibay

Mindenképpen vegyük figyelembe az otthoni hálózatunk kapacitását (elektromos áram, víznyomás, vízmennyiség, gáz). Ezekkel feltétlenül kalkuláljunk a berendezési tárgyak kiválasztásakor. Ha pedig már meglévő konyhát szeretnénk korszerűsíteni, – akkor akár az is előfordulhat, hogy a hálózatot bővíteni kell, ki kell cserélni néhány vezetéket…

Komolyabb átalakítás esetén feltétlenül ellenőriztessük a hálózat állapotát, kapacitását szakemberekkel.

Gondoljuk át alaposan, mit hová helyezünk, hiszen a konyha későbbi átrendezése jóval költségesebb, mint a lakó szobáké, lévén, hogy a gáz, a villany, illetve a víz helye is mind kötött.

A kreatív és sokoldalú Yellow Group csapata készséggel segít Önnek mind a tervezésben, mind pedig a kivitelezésben így biztos, hogy nem csak szép, esztétikus, hanem praktikus és jó megoldásokkal teli, személyre szabott lehet az Önök otthona is, benne a családi „tűzhely”, a konyha…