Trendek és lehetőségek a konyhában: a burkolás
Milyen ma a jó konyhaburkolat? Mit érdemes választani a konyha, vagy az étkező padlójára, és leginkább a falakra? A padlónál nyilván adott egy alapvető kopásállóság, azonban mit tegyünk a konyha falára? Mik az éppen aktuális trendek a konyha burkolása terén, milyen dizájn megoldásokkal tehetjük még attraktívabbá a falakat?
Konyhánk burkolása – és most elsősorban a konyha függőleges falaira gondolunk – ma már egyre több, egyre kreatívabb lehetőségeket nyújt a számunkra. Míg a padlóra a csúszásmentes, jól tisztítható, strapabíró megoldásokat keressük, addig a falakon alapvető elv a jó tisztíthatóság, különösen egy konyha padlója legyen jól karbantartható a mindennapokban.
És mi a helyzet a falakon?
A konyha falainak burkolásánál szintén van egy ilyen alapvető kitétel, elvárás a funkciót illetően, mint a padló esetében a csúszásmentesség és a jó kopásállóság. A konyha falak lehetőleg legyenek jól tisztán tarthatók, könnyen, minél egyszerűbben letörölhetők. Hiába meseszép egy gyönyörű üvegmozaikkal kirakott pult fölötti konyhafal, ha a pulton van a főzőlap, akkor óhatatlan, hogy ki ne fröccsenjen a zsír a lábasból főzés vagy sütés közben, a mozaik közti fuga réseket tisztogatni pedig korántsem leányálom. Célszerű tehát, ha minél simább, minél inkább egybefüggő a burkolás ennél a felületnél, mely a konyhapult és a felső szekrénysor között helyezkedik el.
Ez lehet egy jól megválasztott, nagyobb méretű csempe, de lehet egy speciális, hőálló üveglap is – ennek nagyon divatja van mostanában, és egyre több gyártó szakosodott ezeknek a gyártására, melyekre terveztethetünk fotót, grafikai hátteret, mögé, illetve fölé hangulatos ledvilágítást…
Színek, minták, hangulatok
Ma már mondhatni, az a divat, hogy minden divat, és tényleg: az egyszínű konyha hétfalak, konyha burkolatok éppúgy mennek a homogén, minimál árnyalatokban, mint az élénk, erőteljes, harsány, vagy akár fényes, illetve matt feketében vagy hófehérben. Ez lehet a klasszikus, már mondhatni hagyományos metrócsempe, de más, nagyobb osztású burkolatok is.
De éppúgy divatos és népszerű a natúr textúrák, természet mintáját alapul vevő felületek, vagy az egészen apró mintás, azték mintás cementlap jellegű csempék is.
Amit viszont érdemes szem előtt tartani, ha színt és felületet választunk, az a konyha, illetve az egész enteriőr alapstílusa, fényviszonyai (sötétebb, ablaktalan konyhába kerüljük a sötét, matt falakat, mert optikailag szűkösebbé teszik a teret). A világos, fényes hatású falakkal tehát szellősebb, légiesebb lesz az összhatás, azonban – pláne a nagyobb fal felületeknél – törekedjünk a lágy tónusokra. Fontos, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a természetes fényt otthonunkban, mely a választott színnel azonos hatású. A világító hófehér – hiába a legvilágosabb szín és nyilván ebből adódóan az egyik legjobb optikai tér-tágító hatású – mégsem mindig ez a megfelelő egy alapvetően sötét szobában: túlságosan vakító, akár kellemetlen is lehet, ezért válasszuk inkább a lágyabb, szemünknek kellemesebb tört fehér árnyalatokat, krémszíneket, halvány bézs esetleg halvány szürke árnyalatait.
Valamint, a fali csempe vagy konyhafal háttér esetében célszerű a konyhabútorhoz is igazodni.
Azt szoktuk javasolni, hogy a vízszintes felületek a vízszintesekkel, a függőlegesek pedig a függőlegesekkel harmonizáljanak, így lesz majd egységben a látvány.
A betonhatású konyhapult, a zárt lebegő polcos megoldások, és újabban a felső polcelhagyása, vagy teljesen nyitott mivolta mind-mind egészen újfajta hatást nyújtanak. Ehhez pedig a burkolatok esztétikai megjelenése is egyre nagyobb szerepet kap ma már. Ehhez pedig alapvetően fontos a folyamatos megújulás, az innováció…
Milyen megújulások, innovációk történtek a közelmúltban a hidegburkolatok háza táján?
A különleges bőr, textil illetve fa hatású felületeket, textúrákat ma már szinte a megtévesztésig élethűen megjelenítő felületek, ahogy a különféle rendszerekben ismétlődő ál-fuga megoldások mind-mind hozzák magukkal azt az igényt, hogy a gyönyörű, kortárs burkolólapokat már – mint egyfajta dekorációt – használjuk.
Persze ahhoz, hogy mindez ilyen látványosan megújulhasson, a dekoratív burkolólapokat gyártó folyamatoknak, technológiáknak is jelentősen meg kellett újulniuk: módosulniuk kellett az alapanyagok gyártási technológiának, a felületek kezelésének és a máz-technológiának, valamint az utómunkálatoknak is.
Az első ilyen jelentős innováció a csempe gyártás terén a mikrotech-technológia bevezetése volt, ami annyit tesz, hogy valamennyi alapanyagot – kaolint, kvarc homokot, és az összes por – illetve púder jellegű segédanyagokat egészen apró, a mikronnál is kisebbszemcséjű homokká őrlik, majd ezt követi a sajtolás, végezetül pedig az égetés. Ezzel az egyedi, modern eljárással pedig immár egészen finom, egyedi és különleges felszínek képezhetők, melyekkel akár a selyem hatás, akár a legfinomabb kőzetek, mint a nemes és értékálló márvány, de akár a textilek vagy a különböző fák erezeteinek egyedülálló struktúrái és éppúgy megjeleníthetők…
Természetesen az ilyen csempék ára azért a megszokottnál jóval borsosabb, és különösen, ha nagyobb lapokról van szó, érdemes szakszerű segítséget igénybe venni a burkoláshoz.
A lendületes, kreatív és sokoldalú Yellow Group csapata ebben is a rendelkezésére áll? a tervezés után a kivitelezést is profin megoldjuk Önnek: el sem hinné, mennyivel könnyebb, stresszmentesebb így az építkezés, a felújítás, vagy egy szép, álomkonyha megtervezése majd kialakítása…