Egy új lakás számos új lehetőség
03
dec

7 hiba, melyeket érdemes elkerülnünk új otthonunk kialakításakor

Ha jövő tavasszal, vagy még az idén nekifogunk egy komolyabb lakásfelújításnak, otthonunk felfrissítésének – akkor már most érdemes előre gondolkodnunk. Minél előbb állunk neki a tervezésnek, fogunk hozzá a lehetőségek keresgéléséhez, annál könnyebb lesz elkerülni az esetleges hibákat, buktatókat – mind a felújítás, mind pedig majd a lakás berendezésekor. Nézzük, melyek a leggyakoribb hibák, melyeket remélhetőleg így mi már nem követünk majd el…

Sajnos, előre tudni, jósolni még nem tudunk mi sem, azonban készítettünk egy rövid kis csokrot azokból a viszonylag gyakori hibákból, melyeket lakásfelújítók, magánszemélyek bizony már igen gyakran elkövettek. Érdemes tehát alaposan átgondolni, és nem összecsapni a lakásfelújítást, s vele együtt a lakberendezést, mert bizony ezekbe mi is könnyen belefuthatunk, még a legjobb akaratunk ellenére is…

1. Ha nem készítünk előre ütemtervet, és nem mértük fel a költségeket…

Sajnos, még mindig ez a leggyakoribb hiba! Sokan elvesznek a napi teendőikben, a lakásfelújítás, lakberendezés pedig elkezdődik, és megy valahogy magától is, a folyamatok, a határidők tulajdonképpen adják magukat. Pedig, ha ütemtervet készítünk, ez azért is jó, mert így kevesebb esély van arra, hogy a dolgok kicsússzanak a kezünk közül. Az első lépés legyen mindig a munkák, az egyes munkafázisok megtervezése: ehhez írjuk össze pontosan, mit, mikor, és kivel szeretnénk elvégezni, elvégeztetni. Ha nem így teszünk, könnyedén elveszítjük a kontrollt a dolgaink felett, kicsúszunk a megszabott időkeretünkből, nem beszélve az anyagi keretünkről!
Az ütemterv arra is jó, hogy felmérjünk, milyen munkákat kell elvégeznünk, így már könnyebben be tudjuk kérni ezekhez időben az árajánlatokat. Ha ezt a lépést kihagyjuk, nem lesz összehasonlítási alapunk, csak sodródni fogunk az árral, és akár a többszörösére is rúghat így a lakásfelújítás…

Rajzoljunk, mérjünk, és tervezzünk
Rajzoljunk, mérjünk, és tervezzünk – nehogy kifussunk az időben, vagy a felújításra, lakberendezésre szánt keretből
Fotó: Stockfoto

2. Nem gondoljuk végig előre a funkciókat – az egyes helyiségeken belül

Azt, hogy egy adott helyiségben milyen funkciókat és tevékenységeket végzünk nap mint nap – gyakorlatilag mindent befolyásol. Az elektromos rendszert, a színeket, a világítást, a vezetékek, konnektorok helyét, a fűtési rendszer kialakítását, de még a bútorok, berendezési tárgyak helyét, egymáshoz viszonyított helyzetét is. Így a funkciók átgondolása nagyon lényeges – helyiségről helyiségre érdemes tehát végig vennünk azokat, és csak ennek pontos tudatában nekifogni a tervezésnek, átalakításoknak.

3. Kimaradtak a színek tervezésünkkor – avagy az átgondolatlan színválasztás

Sokan úgy vélik, a színeket nem kell előre megtervezni, majd menet közben úgyis kialakul – sajnos ez egy óriási nagy tévedés! Nagyjából válogatni ugyanis nem elég, dönteni kell, méghozzá tudatosan. Mit értünk ezalatt? Gyűjtsünk be előre színmintákat, még a festés, tapétázás, és a bútorok megrendelése, kiválasztása előtt! Ilyeneket a festék szaküzletekben, a kárpitok, bútoranyagok gyártóitól is beszerezhetünk, de ha egy jó belsőépítész csapatot bíztunk meg a felújítással akkor ők készséggel segítenek ebben is, és biztos, hogy nem lesz átgondolatlan a színválasztás, szép, egységes lesz a színharmónia.

A színek, az enteriőr színharmóniája nagyon fontos
A színek, az enteriőr színharmóniája nagyon fontos – ne bízzuk hát a véletlenre, legyünk ebben is már jó előre tudatosak!
Fotó: Lakaskultura.hu

4. Egyenbútorok és a különböző bútorméret-problémák

Egyre gyakoribbak ma már a nagy bútor-áruházak kínálatában a szettben érkező bútorok. A komplett nappali összeállításokat, a hozzájuk megrendelhető ugyanolyan komódot, vagy a szintén szettben érkező kanapékat, foteleket otthonunkban később már túlzottan streilnek érezhetjük. Hogy elkerüljük a túlságosan „kiállító-termi” hatást, hangulatot – vigyünk némi változatosságot a berendezésbe! Ha legalább egy kicsit eltérnek egymástól a bútorok, stílusukat illetően, vagy legalább 1-2 „kakkuktojás” elemet betervezünk az enteriőrbe – máris jobb, frissebb lesz az összhatás.

A komplett nappali bútor összeállítás
A komplett nappali bútor összeállítások mellé érdemes társítanunk egy-két színében vagy stílusában egészen eltérő darabot, hogy ne legyen túlságosan bemutatóterem-hatású majd az otthonunk
Fotó: top butor24.hu

A látványos, gyönyörű kanapékkal azonban akkor is pórul járhatunk, ha ízlések, és minden stimmel – ám nem próbáltuk ki, nem mértük le előre azokat. Egy kényelmetlen, tartást nem biztosító ülőbútort nem fogunk szeretni, és használni napi szinten – bármilyen gyönyörűen is mutat a térben, és arra is több példa akad sajnos, hogy túl nagynak bizonyul otthoni környezetben, arányait tekintve egy adott bútor, még ha a méreteit le is mértük, és tulajdonképpen befért korrektül…

5. Túl rövid függönyök

A belsőépítészek szerint a már szinte a földet söprő sötétítő függönyök adják meg az otthonosságot, ha már függönyről beszélünk. A talaj fölött 20 centire végződő sötétítő olyan hatást kelthet, mint egy boka fölött végződő nadrágszár. Érdemes tehát ezt is pontosan leméretni, és inkább egyedileg, oda varratni a függönyt, mint készen vásárolni, mert ilyen hibába is könnyen belefuthatunk…

6. Lebegés a semmiben?

A szőnyegek esetében az az ideális méret, nagyság, ha a bútorok lábai alá toljuk, legalább egy 20 cm-el. Ha egy bútordarab közelébe, vagy alá csúsztatjuk, esetleg kombináljuk egy másik szőnyeggel – könnyen segíthet, hogy ne úgy nézzen ki még a legdrágább kárpit is, mintha egy fürdőszobaszőnyeget vagy előszobai kilépőt biggyesztettünk volna a nappali közepére…

Fontos az ideális szőnyegméret
Az ideális szőnyegméret a nappali térben akkora, hogy legalább az egyik bútor alá be tudjuk tolni, és még egy másik is helyet kaphat rajta.
Fotó: dream.reality.kiev.au

7. Túl steril, üres falak

Ha túl sterilek, üresek a falak, az könnyen azt a látszatot keltheti, hogy még be sem költöztünk igazán. Persze, ha ez a cél, vagy nem tervezünk hosszú távra itt maradni, akkor ez egy jó út – ám ellenkező esetben nem árt beszerezni néhány képet, fali dekorációt.

Mindezeket a hibákat persze elkerülhetjük, ha egy ügyes belsőépítész csapatot bízunk meg otthonunk felújításával, akik még ráadásul a büdzsé megtervezésében, és kézben tartásában segítenek! A Yellow Group lendületes, fiatalos, modern tereket tervező csapatához bátran fordulhatunk, ha szeretnénk biztosra menni…