Fényes vagy matt? Milyen legyen a felület?
Amikor felületekről beszélünk – legyen az a konyhabútor, a gardróbszekrény, vagy éppen a nappali bútor ajtók frontjai, vagy a falakat borító csempe – a szín, és az árnyalat után rögtön ez a második eldöntendő kérdés, hogy vajon fényes, vagy inkább matt felületet válasszunk-e? Az örök dilemma azonban nem csupán a trendek, a látvány, hanem a funkció kérdésében is igen jelentős lehet.
Okkal vésődik szinte mindannyiunk fejébe, hogy szinte automatikusan fényes felületű burkolatot keresünk a fürdőbe, ahogyan a konyhapult fölé is. Valóban: ezeket könnyebb tisztítani, és most rendkívül divatosak – már csak azért is, mert optikailag tágasabbnak, sőt modernebbnek is láttatják az enteriőrt.
Először is tegyük tisztába, mit jelent a fényes és a matt felület? Nyilván, azt mindenki látja, hogy az egyik felületen visszatükröződik a fény, míg a másik mattabb, fénytelenebb. Mitől lesz egy matt, avagy fényes? A „fényes” felületnél a fénynek egy bizonyos százaléka a geometriai tükröződés szabályainak megfelelően verődjön vissza a felület síkjára, vagyis a beesési és a visszaverődési szög azonos legyen. Minél egyenetlenebb ez a felület, annál inkább látszik mattnak, és minél egyenesebb, porózus-mentesebb, akkor pedig fényesnek.
Ezt otthon is bármikor kipróbálhatjuk, ha pl. bekenünk olajjal, zsiradékkal egy mattabb felületet, pl. mikor a cipőnket tisztítjuk – hogy máris mennyivel fényesebb lesz azáltal, hogy az olajos anyaggal kisimítottuk a felületi egyenetlenségeket.
A fényes illetve matt felületnek szinte minden területen jelentősége van – ilyen pl. a fotópapír is. Ez egy jó példa, hiszen mindannyian láttuk már, hogy a fényes fotópapírra nyomott fényképeknek mennyivel élénkebbek, telítettebbek a színei – ezt egyébként ez az APE csempekollekció is remekül példázza…
A matt felületnek is van azonban előnye: ezen kevésbé látszanak meg az ujjlenyomatok, mint a fényes felületen, ellenben a színek telítettsége is kisebb.
Szintén a matt felület mellett szóló érv, hogy hogy sokkal letisztultabb hatást kölcsönöznek a helyiségnek, és a felület mintázata is jobban érvényesül, hiszen nem törik meg rajtuk a fény – ellenben a fényes felületekkel.
Fényes kontra matt felületek – a csempék, burkolólapok tekintetében
Itt is egyéni ízlése válogatja:
„13 éve raktuk le a matt csempét a fürdőben, és még mindig teljesen olyanok, mintha újak lennének! Könnyű tisztítani, nem látszik meg rajta sem a kosz, sem az ujjlenyomat, ami különösen jó, főleg hogy sok kisgyerek van a lakásban…” – vélekedik az egyik fürdőszoba szalon törzsvásárlója, és mennyien vagyunk így még ezzel!
Kisgyermekes családoknál többnyire a praktikumot, a tisztántarthatóságot helyezik előtérbe, ám az utóbbi években kifejezetten divatossá váltak a magas fényű konyhák illetve fürdőszoba falak.
Ezek kifejezetten akkor jönnek jól, ha optikailag tágasabb, szellősebb, nagyobb tér-érzetet szeretnénk, a fényes felületek ugyanis látszatra köztudottan tágítják a teret.
Ami még szintén nagyon nagy divat, ha a fényes, – különösen a fényes fehér – csempéket matt, textúrált felületekkel kombináljuk, mint pl. a fa szép, természetes textúrája.
A fényes kontra matt kérdését azonban nem csupán az ízlésünk, és a pénztárcánk szabhatja meg…
Vannak azonban olyan tényezők is, melyeket – túl az ízlésbeli kérdéseken – érdemes figyelembe venni, a fényes illetve matt felületek közötti döntés során, ez pedig a praktikum. A fényes felületek – ha padlóról beszélünk – mindenképpen csúszósabbak, sikamlósabbak, ezért célszerű inkább matt, enyhén recés burkolólapot, és hozzá fényes falicsempét választani, ha szeretnénk optikailag növelni a fürdőszoba, a konyha terét. De a matt csempe is nagyon izgalmasan hat, és sok lehetőség, előny rejlik benne…
Ha pedig falfestékről beszélünk – szintén nem csupán a felületek tükröződése lesz majd a legfőbb szempont kiválasztásnál.
Oldalfalak esetén például – jobb a matt illetve a selyemfényű változat, míg a fényes felületek ideálisak például az ajtókeretek, ablakok, spaletták, illetve kerítések lefestésénél. Padlóra, teraszra azonban speciális kiképzésű anyagot válasszunk!
Ha pedig lakásbelsőnk festése a cél, akkor azt vegyük majd figyelembe, hogy a matt felületek szerencsésen rejtik el a falak esetleges hibáit, egyenetlenségeit.
Selyemfényű felülettel viszont tágasabb, szellősebb tereket kaphatunk, és mivel könnyebb is tisztántartani, mint a matt festékeket – ezért fürdőkbe, előszoba falakra, esetleg nagyobb forgalmú nappalikba ideálisak.
Laminált padlók, parketták terén a matt most a divat, de egyre érdekesebbek, különlegesebbek a fényes hatású laminált felület, melyen csodaszépen tükröződik a fény, ám ezeknél azért a csúszásveszélyre érdemes ügyelni…
Konyhabútor esetében melyik a praktikusabb: a matt bútor, bútorfrontok – vagy a magasfényű változataik?
Az utóbbi néhány évben mondhatni, valódi fénykorukat élik a magasfényű konyhák, akár önmagukban, akár matt elemekkel, pl. fával, esetleg betonnal vagy betonhatású felületekkel kombinálva.
Van, aki tart tőle, mondván, hogy a fényes felületeket nehezebb tisztán tartani – ám ez éppen fordítva igaz! Noha a fényes felületeken valóban jobban meglátszanak az ujjlenyomatok – akár festett, lakozott vagy éppen fóliázott fényes frontról, vagy bármilyen más anyagról legyen is szó – ám ezeket egy nedves, majd száraz törlőkendővel könnyedén eltávolíthatjuk. Szintén tévhit, hogy a magasfényű ajtó sérülékenyebb – ugyanis egy durvább ütés, behatás, karc éppen úgy meglátszik, nyomot hagy a matt felületeken is.
Ami talán egyetlen hátrányként mutatkozik meg a fényes felületek esetében, ez egyértelműen a jóval magasabb árfekvés, hiszen ezek a szép, magasfénnyel rendelkező felületek – függően a kiviteltől – 15-20%-aól, de esetenként akár 30-40%-ak is többe kerülhetnek, például egy konyhabútor, vagy nappali bútor front esetében, mint a matt felületű társaik.
Konyha esetében azonban nem csupán a felületet, hanem a formát is érdemes alapul vennünk a választásnál. Ma már a felület mellett a forma is igazodik elvárásainkhoz, és a felületekkel együtt érdemes nézni az egységet, ahogyan nagyon lényegesek még az adott helyiségben uralkodó fényviszonyok is.
Ha matt felület mellett döntünk, akkor is ma már határtalanok a lehetőségeink, hiszen a gyönyörű természetből vett textúrák, a kövek, fák, textilek textúrái gyönyörűen érvényesülnek a matt felületeken, legyenek akár burkolatok, akár faldekorációk, vagy éppen konyhapultok, munkalapok – melyek egyébként egy az egyben meghatározzák majd a bútor karakterét. Munkalapot egyébként matt felületben mostanság többet látunk, a fényes frontok mellé nagyon szép, ízléses választás.
Egyébként is: a fényes és matt elemek jó helyen, jó arányban történő keverése, kombinálása talán a legjobb választás, és ha ebben esetleg bizonytalan, akkor bátran keressen meg bennünket: a Yellow Group belsőépítész csapata ugyanis Önnel együtt gondolkodik, tervez – hogy a végeredmény ne csak szemet gyönyörködtetően szép, hanem praktikus, jól kezelhető is legyen hosszú távon.