Intim zónák egybenyitva: avagy, milyen a ZEN típusú lakberendezés?
Egyik legújabb trend ma az intim terek, térkapcsolatok összefűzése. Egyre több helyen látjuk ma már egy térben a fürdőszobát és a hálót, de olyanra is számos példa akad, amikor a fürdőszoba egyre inkább egy kellemes, otthonos szoba hangulatot áraszt. A hotel típusú fürdőszobák, a ZEN fürdőszobák nem véletlenül olyan népszerűek manapság: a meghitt nyugalmat, intim pillanatokat szeretnénk átélni mind az előttünk álló hosszúnak ígérkező nap reggelén, mind pedig az esti ellazulás, feltöltődés perceiben…
Persze az egybe nyitott terek és maga a ZEN életérzése korántsem jelenti ugyanazt, de a kettő szépen összehozható együtt.
Valójában mindkét irányzatot a hotelek, elegáns szállodák építészeti irányzatai és trendjei sugallják – miközben egyik sem azonos a másikkal, ám mégis egy tőről fakad.
Ha ZEN vizeken szeretnénk evezni a fürdőszobában, akkor az az új szabály: az élettér legyen annyira nyugodalmas, mintha csak egy SPA költözött volna be a fürdőszobánkba.
És hogy ezt hogyan érjük el?
Engedjük be otthonunkba a természetet! Ha nincs olyan szerencsénk, hogy fürdőszobánk vagy hálószobánk ablaka egy kellemes zöld fára, bájos kiskertre nézzen, akkor növényi motívumokkal is díszíthetünk, dekorálhatunk.
Egyre azonban figyeljünk: semmi se legyen túl zsúfolt, minden lebegős, légies, harmonikus legyen. A ZEN filozófia, életérzés ugyanis a valódi zöld növények és növényi motívumok mellett leginkább a levegős harmóniában teljesedik ki.
Sokan még mindig felesleges tárgyakkal tesszük túl zsúfolttá, zavarossá otthonunk belső tereit, ám ha a minimalista ZEN megközelítést szeretnénk követni, akkor csináljunk többet, kevesebbel!
Ha szeretnénk elvonulni, eltávolodni kicsit forgalmas életünk pörgős mindennapjai elől, akkor érdemes megfontolnunk, hogy akár a hálót, akár a fürdőszobát, vagy – ha kevesebb helyünk van – együtt kezelve a kettőt – egy személyes, intim kis menedékké alakítsuk át.
Nyugodt élettereket az egyszerűségben lelhetünk, és sok múlik azon is, hogy az apróbb tárgyainkat hogyan tároljuk, hogyan viszonyítjuk például a nagy egészhez.
A ZEN elvei szerint például a fürdőtermékeinket – a sampont, tusfürdőt, testápolót – érdemes szép, egymással összehangolt tárolókban tárolnunk, melyeknek színe, anyaga, stílusa megegyezik egymással, és beleolvad a burkolat, a csempe színébe, árnyalatába, így kellemesen el is tűnik a látványban – vagy lehet éppen fordított is a kontraszt.
Fontos az is, hogy mindig tartsuk tisztán, és szárazon a felületeket. Érdemes befektetnünk egy szép, akár egyedileg készíttetett bútorba, fürdőszobaszekrénybe, vagy gyógyszeres szekrénybe, áthelyezni a fiókokat is akár, hogy helyet biztosítsunk a számunkra valóban szükséges dolgainknak. Az elrejtett tárgyak, s vele együtt a lecsupaszított lakás ugyanis nem csak nyugodtabbnak, rendezettebbnek, hanem tágasabbnak is láttatja a tereket.
Ha a szekrényeken kívül kell még bizonyos dolgokat tárolnunk, akkor érdemes erre a célra természetes anyagból szőtt vagy fonott tároló kosarakat, ládákat beszereznünk. Ezekkel otthonunkba szintúgy egy kis természetet tudunk becsempészni.
De dekorálhatunk zöld növényekkel, virágokkal is, ha ablakos a fürdőszobánk. Ha nem, akkor is be tudjuk vinni a természetet: keressünk szép, természetes köveket, ásványokat idéző burkolatokat, vagy pedig játszadozzunk az organikus formákkal!
Egy a lényeg: törekedjünk az egyszerű megoldásokra! Még egyetlen egy virág is nagyon szép, ha semmi más nem zavar be a látványba. Gyújthatunk néhány gyertyát, a törölközőink tárolására is kitalálhatunk egyedi, ötletes és praktikus megoldásokat – mintha csak egy elegáns hotelben lennénk…
Ahhoz, hogy a tereink tágasabbnak hassanak, a tárgyakat és a az enteriőr berendezési elemeit úgy érdemes összeválogatnunk, hogy azok ne legyen túlságosan nagyok, ne zsúfoljuk teli a helyiségeket!
A mosdónak sem kell túl nagynak lennie, és játszadozhatunk a kerek, organikus formákkal. A kör egyébként is a teljességet szimbolizálja, miközben az elemek teljes tárháza a rendelkezésünkre áll: játsszunk hát bátran a vízzel, a levegővel és a földdel!
A szép, fém csaptelepek és kiegészítők, a természetes kő vagy annak látszó burkolatok, a légies üveg vagy plexi megoldások és a fa vagy fa textúrájú anyagok mind olyanok, amelyekkel időtlen, légies eleganciát vihetünk a terekbe, miközben a természetesség érzésével a teljesség élménye is megmarad.
Amennyire csak tudunk: szobásítsunk! Ha a fürdőszoba egy térbe kerül a hálóval, akkor egy szép, tágas térben álló kád, akár egy üvegfallal leválasztva, éppolyan hangulatos és pihenésre sarkall, mint ha a fürdőszobába kerül be egy pihe-puha kényelmet biztosító fotel, vagy bármilyen más, eredetileg nem oda illő kisbútor.
Ez persze csupán némi ízelítő volt abból az elképesztően széles repertoárból, melyet a mai építészeti és lakberendezési irányzatok nyújtanak nekünk, de ha Önnek egyedi elképzelése, különleges kívánsága van, esetleg inspirálták az itt látott megoldások – forduljon hozzánk bátran, hiszen mi itt a Yellow Group csapatánál nem csupán megálmodjuk, Önnel együtt megtervezzük, de meg is valósítjuk elképzeléseit!